شیوه نامه نرخ گذاری هتلها در دست تدوین

پس از تاکید سازمان میراث و گردشگری بر ابلاغ افزایش 12 درصدی قیمت هتل ها و مخالفت هایی که در این خصوص انجام شد، برای رفع مشکلات موجود شیوه نامه نرخ گذاری هتلها در دست تدوین است تا از این پس تنها یک بار نرخ هتلها افزایش یابد. آغاز سال 95 با حرف و حدیث های فراوان در حوزه گردشگری و نرخ گذاری هتلها همراه بود.

از یک سو طبق ابلاغ سازمان میراث و گردشگری، هتلداران می توانستند 12 درصد افزایش نرخ اعمال کنند و از دیگر سو هتلداران بر افزایش 15 درصدی قیمت ها که قبل از سال جدید توافق شده بود تاکید داشتند.
در چنین شرایطی از یک سو هتلداران بر ناعادلانه بودن قیمت گذاری از سوی سازمان میراث و گردشگری تاکید داشتند و از دیگر سو تخفیفات خاصی که برای تورگردانان در نظر گرفته بودند را منتفی کردند. چنانکه به دلیل اعمال نشدن تفاهم نامه هایی که بین دو صنف هتلداران و تورگردانان منعقد شده بود و برداشته شدن تخفیفات، از نظر تورگردانان نرخ ها تا 90 درصد افزایش یافت.
معاون گردشگری دلیل را خوب شدن وضع هتلداران با توجه به افزایش تعداد گردشگران عنوان کرد و گفت: «از آنجایی که وضع هتلها خوب شده است دیگر نیازی به آژانسداران و رفقای قدیم خود ندارند و به جای آنکه حمایت های آن ها در زمانی که گردشگر کم بود و آژانسداران برای هتل ها مسافر می آوردند را ادامه دهند، در چنین شرایطی، این حرفها را می زنند.»
از دیگر سو رییس جامعه هتلداران ایران تاکید داشت: «طبق تفاهم نامه ای که بین هتلداران و آژانسداران منعقد شده بود، هتلداران تخفیفات ویژه ای برای آژانسداران در نظر می گرفتند و خدمات ویژه ای به آنها ارائه می دادند اما با توجه به ابلاغیه جدید سازمان و ورود متولیان دولتی به این حوزه، تضمینی برای ادامه تفاهم نامه ها نمی دهیم و سال جدید با نرخ های جدید محقق خواهد شد.»
اینگونه بود که هتلداران نرخ هایی را در بسته های سفر اعمال کردند که سبب افزایش قیمت و به تبع آن اعتراض گردشگران شد چراکه حدود 50 درصد نرخ بسته های سفر را نرخ اقامت تشکیل می دهد و هرچه این نرخ بالاتر باشد قیمت بسته سفر نیز غیر قابل رقابت تر با سایر مقاصد می شود.
با توجه به مسائل پیش آمده در ابلاغیه های سازمان و مشکلاتی که پیش آمد در نهایت مسئولان تصمیم به ابلاغ شیوه نامه نرخ گذاری هتلها گرفتند.
“جمشید حمزه زاده” در گفت و گو با خبرنگار CHN با اعلام این خبر گفت: «با ابلاغ این شیوه نامه از این پس یک بار در سال نرخ هتلها تغییر خواهد کرد و آن هم در شهریور یا مهرماه هر سال اعمال خواهد شد.»
هتلداران طی سالهای گذشته در طول سال به طور متوسط دو بار نرخ را افزایش می دادند. چنانکه یک بار با آغاز سال نو میلادی و در دی ماه این افزایش نرخ انجام می شد و در فروردین ماه نیز با همان نرخی که حدود 3 ماه قبل از آن افزایش یافته بود قیمت ها را محاسبه می کردند و پس در اردیبهشت ماه نیز با توجه به تورم سال مجدد افزایش نرخ می دادند. این افزایش نرخ ها از 15 تا 25 درصد متفاوت بود و هتلداران با توجه به بازار و تقاضای موجود این نرخ ها را اعمال می کردند. اما در سال جدید با توجه به ابلاغیه سازمان میراث و گردشگری ، دیگر هتلداران اجازه اعمال چنین افزایش هایی را نداشتند و تنها 12 درصد افزایش نرخ را باید اعمال می کردند.
به گفته رییس جامعه هتلداران ایران، طبق توافقات انجام شده نرخ ها از این پس با تعامل و همکاری هتلداران و سازمان میراث و گردشگری تعیین خواهد شد و طبق این شیوه نامه عمل خواهد شد. البته هنوز این شیوه نامه ابلاغ نشده است و به زودی مفاد آن اعلام خواهد شد.

منبع: خبرگزاری میراث فرهنگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *