عمارت دیوان خانه وکیل

عمارت دیوان خانه وکیل

هنگامي كه كريم خان زند در سال 1180 ه . ق شيراز را پايتخت خود قرار دارد، طرح بناهاي مفصل و معظمي از ارگ ، مسجد،بازار، سربازخانه، ديوانخانه،قور خانه، ميدان مشق و اسب سواري و چوگان را ريخته و دستور ساخت اين بناها را صادر كرد.

ديوان خانه
عمارت دیوان خانه در خیابان ۲۲ بهمن (شاپور) و به فاصله ی ۵۰ متری ارگ کریم خانی قرار دارد. دیوان خانه، وزارت خانه ی حکومت زندیه بوده است. عمارتی است دو طبقه که ایوانی بزرگ در جلو آن است و در حیاط آن یک حوض سرتاسری و یک حوض افقی در جلو شاه نشین به چشم می خورد.. در دوران زندیه دو ستون سنگی در جلو آن بوده است؛ اما آقا محمد خان قاجار پس از به حکومت رسیدن، آن دو را به تهران برد و به جای آن ها، دو ستون چوبی کار گذاشت. این عمارت، حیاطی بسیار وسیع داشته و به باغ نظر می پیوسته است. در دوره ی رضا شاه پهلوی درختان آن را بریدند و ساختمان پست خانه، مخابرات و بانک ملی مرکزی شیراز را در آن ساختند. ساختمان شرکت پست، در مهر ماه سال ۱۳۸۲ تخریب و پی های حیاط ديوان خانه از زیر آن پیدا شده است. با تخریب این ساختمان و در آینده، ساختمان شرکت مخابرات، شاهد آزادسازی دیوان خانه و پایان تعمیرات آن خواهیم بود.علاوه بر مقرنس ها، تزئینات نقاشی بسیار نفیسی در طاقچه ها و سقف وجود دارد که از نقشهای گیاهی، گل، مرغ زندی (نوع خاصی در تزئینات مربوط به دوره زندیه) و طلا کاری پوشیده شده است. وجود این تزئینات اهمیت زیادی را به بنای دیوان خانه از نظر ارزش های هنری و تاریخی می بخشد. با توجه به نفاسات و ارزش بالای تزئینات در این بنا در طرح احیای کاربری سبکی برای مجموعه در نظر گرفته شده است. این بنا پس از مرمت و احیای و تعبیه سیستم های جدید تأسیساتی تبدیل به مرکز اطلاع رسانی گردشگری استان فارس خواهد شد. این عمارت با شماره ی 914 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.

مطالب مرتبط :

تور شیراز  ،  تور تبریز ،   تور قشم ،   تور چابهار   ،  تور یزد ،  تور اصفهان  ،  تور ارمنستان ،  تور دبی،  تور آنتالیا،  تور گرجستان،  تور استانبول،  تور وان،  تور پوکت،  تور سامویی،  تور بانکوک،  تور پاتایا   تور زمینی باکو  موقعیت جغرافیایی شیراز