تور مشهد

خدمات تور مشهد


بلیط رفت و برگشت (قطار یا هواپیما)
ترانسفر به هتل (ترمینال یا فرودگاه)
اقامت
وعده های غذایی
گشت های اختیاری:
آرامگاه فردوسی، گنبدهارونیه، ییلاق طرقبه، پیرپالاندوز، آرامگاه نادرشاه افشار، موزه آستان قدس، شاندیز

جدول قیمت تور مشهد


ردیف هتل درجه دو شب سه شب
قیمت 1 تخته قیمت 2 تخته قیمت 3 تخته قیمت 1 تخته قیمت 2 تخته قیمت 3 تخته
1 هتل درویشی 5 ستاره 984,000 935,000 852,000 1,232,000 1,157,000 1,034,000

جدول بالا قیمت تور زمینی با اتوبوس VIP یا قطار می باشد. 

به دلیل متنوع بودن نرخ پرواز، جهت آگاهی از قیمت تور هوایی با کانتر تور مشهد تماس حاصل فرمایید.

خط ویژه:    19 416 - 021

جهت اطلاع از مشخصات هتل های مشهد روی نام هتل کلیک نمایید.


درباره شهر مشهد بیشتر بدانید

همه ساله چندین میلیون نفر از جاذبه های گردشگری مشهد بازدید می کنند و اکثریت مطلق آنها (بیش از 20 میلیون نفر) گردشگران مذهبی هستند که برای زیارت به آنجا می روند.

در مشهد یک جاذبه مهم مذهبی وجود دارد که همه شیعیان ایرانی و غیر ایرانی برای زیارت به مشهد می روند و آن حرم امام رضا ، امام هشتم شیعیان است. به دلیل اینکه امام رضا در آنجا به شهادت رسیده است ، نام این شهر مشهد است که در زبان عربی به معنای مکان شهادت است.

مشهد ، به دلیل همین رفت و آمد هایی که به دلیل زیارت داشت رفته رفته خود به یک شهر بزرگ صنعتی و مهم نیز تبدیل شده است. در زمان های قدیم ، از مسیر ابریشم می گذشت که از شمال شرقی ایران عبور می کرد. موقعیت مکانی ، وقایع تاریخی و دلایل مذهبی همگی در اهمیت روزافزون شهر نقش داشته اند.

مشهد زادگاه چندین چهره و هنرمند ادبی ایرانی از جمله فردوسی ، شاعر ایرانی است که پس از حمله اعراب ، زبان فارسی را دوباره رواج  داد. اعتقاد بر این است که طوس ، زادگاه فردوسی و یک شهر کوچک که امروزه در نزدیکی مشهد هست ، تا قبل از گسترش شهر مشهد به این مقیاس بزرگی که این روزها می بینیم مبداء شهر بوده است.

جغرافیای مشهد

شهر مشهد ، از نظر جمعیت یکی از بزرگترین شهرهای ایران است و بعد از تهران که پایتخت است بیشتر جمعیت ایران را یعنی در حدود 3 میلیون نفر را در خود جای داده است. این شهر در ارتفاعی تقریبا 980 متری از سطح دریا واقع شده است و بین دو رشته کوه محلی بینالود و هزار مسجد واقع شده است. مشهد دارای آب و هوای خشک با تابستان های گرم و زمستان های سرد است. معمولاً در روزهای تابستان خشک و گرم است و در روزهای زمستان نسبتاً سرد می شود. میانگین دمای سالانه 15 درجه سانتی گراد و میانگین بارندگی سالانه 230 میلی متر در مشهد است.

مشهد با تهران 934 کیلومتر فاصله دارد. از آنجا که مشهد مرکز زیارتی ایران است ، برای مسافرت به این شهر روش های مختلفی وجود دارد.

با خودرو

سفر از تهران به مشهد حدود 9 ساعت و نیم طول می کشد. کوتاهترین مسیر از شهرهای گرمسار ، سمنان ، دامغان ، شاهرود ، میامی ، داورزن ، سبزوار ، نیشابور و ملک آباد می گذرد و به مشهد می رسد.
مسیر دیگر طولانی تر اما دیدنی تر و زیبا تر است. مسیر دوم از رودهن ، آمل ، ساری ، گرگان ، آزادشهر ، بجنورد ، قوچان و چناران می گذرد و سپس به مشهد می رسد.

با هواپیما

زمان پرواز از تهران به مشهد حدود 2 ساعت است. با ورود به فرودگاه، می توانیم با تاکسی فرودگاهی ، اتوبوس یا مترو به هر نقطه از شهر برسیم. زمان شروع به کار مترو مشهد حدود ساعت 7 صبح است.

فرودگاه مشهد دارای پروازهای روزانه و هفتگی داخلی و خارجی به شهرهای زنجان ، چابهار ، بیرجند ، شیراز ، زاهدان ، شارجه ، رشت ، عسلویه ، ارومیه ، نوشهر ، نجف ، مزار شریف ، مسقط ، کویت ، کرمانشاه ، کاشان ، کرمان ، کندهار ، کابل ، ایلام. ، هرات ، همدان ، قشم ، گرگان ، دبی ، بوشهر ، بندرعباس ، بغداد ، یزد ، زابل ، آبادان ، اهواز ، کیش ، ساری ، تبریز ، اصفهان و تهران است.

با قطار

سفر از تهران به مشهد با قطارهای کوپه ای شش تخته ، لوکس و چهار تخت خواب حدود 12 ساعت طول می کشد. شما می توانید این مسیر را با قطارهای تندورو سالنی نیز طی کنید تا زمان سفر را تا 8 ساعت کاهش دهید. قطارهای تهران به مشهد و بالعکس شلوغ ترین مسیر قطار در ایران است.

این قطار از شهرهای تهران ، سمنان ، شاهرود ، نکاب و نیشابور عبور کرده و سرانجام در مشهد متوقف می شود.

جمعیت و اقتصاد مشهد

مشهد یک شهر بزرگ است که 3،615،000 نفر در آن زندگی می کند. اقتصاد مشهد عمدتا مبتنی بر گردشگری مذهبی است. بنابراین ، صنعت هتلداری یکی از پر رونق ترین ها و مولد شغل در مشهد است.

از طرف دیگر ، کشاورزی شغل اصلی در شهرها و روستاهای نزدیک مشهد است. محصولات تابستانی مانند خربزه ، کدو سبز و خیار و محصولات باغی مانند گیلاس از جمله محصولات این شهرها و روستاها است.

صنایع دستی مشهد شامل قالی بافی و گیلیم ، دوختن لباس پوست ،  فیروزه ، برش سنگ و نمد بافی است. چندین شهر صنعتی در مشهد وجود دارد که شامل کارگاه های ساخت قطعات خودرو و برق صنعتی است.

تاریخچه مشهد

این شهر در آغاز به عنوان یک روستا در حدود 1000 سال پیش ، به سناباد معروف شد. خلیفه عباسی ، هارون دراین محل درگذشت و در همانجا دفن شد. سپس ، امام رضا به شهادت رسید و در كنار او دفن شد. محل دفن امام رضا به حرم تبدیل شده است که افراد زیادی برای زیارت و نشان دادن ارادت و احترام خود به آنجا سفر می کنند. در اواخر قرن نهم میلادی ، گنبدی در بالای مقبره امام ساخته شد ، چندین بنا در کنار آن  ساخته شد و در پی زیاد شدن زوار و رونق داد و ستد و تجارت تعداد زیادی مغازه در اطراف حرم بنا شد تا به زائران خدمت کند.

در هنگام حمله مغول ها در قرن سیزدهم میلادی، تعداد زیادی از مردم که شهرها و خانه های آنها ویران شده بود ، شروع به مهاجرت به مشهد کردند. در حدود یک قرن ، این شهر تا حد زیادی رشد و پیشرفت کرد. در قرن پانزدهم میلادی ، هنگامی که تیموریان بر این قسمت از ایران حكومت كردند ، گوهرشاد ، همسر شاهرخ خان ، تصمیم گرفت كه در كنار حرم مسجدی باشكوه بنا كند. این مساله به اهمیت شهر و گسترش شهر افزود.

هنگامی که ایران در دوره صفویان در قرن شانزدهم میلادی به شاخه شیعی اسلام تبدیل شد ، مشهد به ویژه پس از فتح و رهایی از دست ازبک ها توسط شاه عباس اول اهمیت زیادی پیدا کرد .او با رواج زیارت امام رضا به محبوبیت شهر کمک کرد. در مشهد علاوه بر حرم ، چندین مدرسه مذهبی و بناهای اسلامی دیگر ساخت.

در زمان حکومت افشاریه مشهد پایتخت نادرشاه بود. در دوره قاجارها و پس از آن ، این شهر هدف حاکمان محلی بود که سعی داشتند دست خود را به مشهد برسانند تا کنترل کاملی بر آن داشته باشند. در سال 1912 ، روس ها به بهانه اغتشاشات مرم مشهد، حرم امام رضا را به توپ بستند و به آن آسیب رساندند. و در سال 1373 خورشیدی بمبی توسط تروریست ها در نزدیکی حرم منفجر شد و چندین نفر به شهادت رسیدند.

همچنین ، مشهد در طول تاریخ با رهبری رهبران مذهبی خود نقش های سیاسی ایفا کرده است. استان خراسان بسیار بزرگتر از مرزهای فعلی تعیین شده برای آن بود و با کشورهای همسایه ایران مرزهای طولانی داشت. مشهد به بزرگترین شهر استان تبدیل شده بود. امروز این شهر بزرگترین شهر ایران در شمال شرقی کشور است.

جاذبه های دیدنی شهر مشهد و اطراف آن

در اینجا لیست جاذبه های گردشگری مشهد در داخل شهر آورده شده است:

حرم امام رضا

حرم امام رضا اصلی ترین مکان مذهبی ایران و شاخص ترین بنای معماری مشهد است که جدا از حرم و گنبد طلایی معروفش، چندین بنا و صحن و شبستان در کنار آن بنا شده است تا زوار در هنگام زیارت از آسایش برخوردار باشند. حرم امام در مرکز شهر واقع شده و شهر از این ناحیه شروع به گسترش کرده است. حرم امام رضا در اطراف خود از چندین مسیر به عنوان ورود بهره می برد تا مردم بتوانند بدون ازدحام از همه طرف به حرم وارد شوند.

آرامگاه نادرشاه

این بنای تاریخی در داخل موزه باغ نادری است. آقای هوشنگ سیحون ، هنرمند معاصر ایران ، مجسمه ای چشم نواز نادر را در آنجا طراحی و ساخته است. این تندیس نادر را در حالت سوار بر اسب نشان می دهد. دو تالار موزه وجود دارد: یکی نمایش برخی از آثار باستانی از دوران افشاری و دیگری نمایش برخی از تصاویر و اسناد مربوط به نادر شاه و کلنل محمدتقی خان پسیان حاکم نظامی مشهد در اواخر دوره قاجاریه.

خانه توکلی

این بنا در جوار حرم مطهر امام رضا (ع) واقع شده است. کاشی کاری و گچ کاری های زیبا به عنوان دکوراسیون این بنا وجود دارد. در ورودی این بنا آیاتی از قرآن نوشته شده است.

خانه اردکانی
قدمت این بنا به اواخر دوره قاجار باز می گردد. این بنا یک میراث ثبت شده ملی ایران است.

موزه شاه لافتا
گردشگران علاقمند به فردوسی و شاهنامه طرفداران این موزه هستند. این موزه در گذشته زورخانه بود و جزئیات جالبی دارد.

خانه داروغه

معماران روسی این خانه را در اواخر دوره قاجار بنا کردند. تا سه دهه گذشته ، این بنای تاریخی یک مکان مسکونی بود. با این حال ، سازمان میراث فرهنگی در سال 1366 این خانه را ترمیم کردند و آن را برای نمایش عموم مردم بازگشایی کردند.

خانه وطنچی

قدمت این بنا به اواخر دوره قاجار باز می گردد. این بنا یک میراث ثبت شده ملی ایران است.

مقبره پیر پالاندوز

این بنا در قسمت شمال شرقی حرم امام رضا (ع) مشهد واقع شده است. شکل کلی بنا و نقاشی های داخل آن ثابت می کند که این اثر تاریخی متعلق به دوره صفویه است که در سال 1578 میلادی ساخته شده است.

خانه غفوری

این خانه تاریخی متعلق به دوره قاجار است. این یک میراث ثبت شده ملی ایران است.

خانه كوزه كنانی

ساخت خانه به سال 1868 میلادی یعنی در دوره قاجار برمی گردد. مساحتی بیش از 1000 متر مربع را در بر می گیرد. معماران این خانه از آجر به عنوان مصالح استفاده کردند. این خانه هم اکنون میراث فرهنگی استانی و همچنین موزه قانون اساسی است.

باغ خونی

این باغ به مساحت 5.6 هکتار مساحت دارد. ارتش تزاری روسیه مسجد گوهرشاد را از این باغ به توپ بست. طبق اسناد موجود ، معماران در اوایل دوره قاجار باغ  خونی  را به عنوان سمبل باغهای ایرانی در قسمت جنوبی دیوارهای شهر مشهد بنا کردند. از آنجا که در این باغ چشمه ای وجود دارد ، به باغ بهار نیز معروف است. در این باغ سه ساختمان جداگانه وجود داشت که دو مورد از بین رفته اند.

مقبره میر غیاث الدین ملکشاه

ساخت این بنا به سال 1743 میلادی باز می گردد. در داخل مقبره تزئینات کاشی ارزشمندی وجود دارد. مقبره ی غیاث الدین ملکشاه در شهر مشهد و در بازار بزرگ واقع شده است. این آرامگاه متعلق به عصر تیموری بوده که امیر غیاث الدین ملکشاه از امرای دربار آن زمان بوده است.

خانه ملک

این بنای تاریخی متعلق به اواخر دوره قاجار است. خانه در گذشته بسیار گسترده تر بود ، اما اکنون فقط نمای بیرونی باقی مانده است.

حمام شاه

حمام متعلق به دوره قاجار است. این اثر تاریخی حمام شاه و درباریانش بود.

جاذبه های تاریخی خارج از شهر

در اینجا لیستی از این جاذبه های تاریخی آورده شده است:

مقبره فردوسی

این مکان آرامگاه مشهورترین شاعر ایرانی در توس است که با سرودن کتاب ارزشمند "شاهنامه" در طول 30 سال و وقتی نوشتن هر چیزی به فارسی ممنوع بود ، زبان فارسی را نجات داد و فارسی که بعد از حمله اعراب به ایران بسیار ضعیف شده بود را دوباره رونق بخشید.

هارونیه

این محل مقبره صوفی معروف ایرانی ، امام محمد غزالی در طوس است که به مقبره فردوس نزدیک است. ساختار آجری بسیار عظیم است که ارزش بازدید را دارد و نشانگر معماری آن دوران است.

عمارت خورشید

همچنین به کاخ کلات و کاخ خورشید نیز مشهور است . این بنا واقع در کلات نادری نزدیک مرز ترکمنستان است و به دستور نادر شاه افشار موسس سلسله افشاریه ساخته شد. معماری بی نظیر این سازه در ایران ارزش بازدید را دارد و حتی جاده منتهی به این بنای تاریخی به ویژه جذاب است.

کاروانسرای رباط شرف

این بنا یکی از قدیمی ترین کاروانسراهای ایران است که در قرن دوازدهم میلادی با حیاط چهار گوش و تزئینات آجری زیبا در نزدیکی مرز افغانستان ساخته شده است. رباط شرف کاروانسرایی در ۴۵ کیلومتری شهر سرخس است. امروزه متروک شده است ، اما در گذشته در مسیر جاد ابریشم مهمترین مسیر تجاری جهان بود.

مقبره شیخ احمد جامي

این بنا که در نزدیکی تربت جام است ، محل تدفین عارف و شاعر مشهور ایرانی قرن دوازدهم میلادی شیخ ‌احمد جامی است که با نام مزار شیخ احمد جام نیز شناخته می‌شود.

مقبره عمر خیام
مقبره ریاضیدان و شاعر مشهور ایرانی قرن یازدهم در قرن بیستم در نیشابور ساخته شده است. معماری این بنا که در یک باغ زیبای ایرانی واقع شده است ، از لحاظ هندسی پیچیده و جذاب است.

مقبره فریدالدین عطار

این بنا محل دفن عارف و شاعر بزرگ ایرانی عطار نیشابوری. این سازه در قرن پانزدهم میلادی و تحت تیموریان در نیشابور ساخته شده است.

مقبره خواجه ربیع

در حوالی 6 کیلومتری شمال مشهد ، این مقبره محل دفن شاگرد امام رضا (ع) است که با خطاطی زیبا از رضا عباسی تزئین شده است.

مقبره خواجه مراد

درست در خارج از مشهد در جاده نیشابور قرار دارد و محل دفن یکی از مریدان امام رضا (ع) است.

سد گلستان

ساخت این سد به دوره تیموریان بر می گردد. سد گلستان در 8 کیلومتری غرب مشهد روی رودخانه گلستان واقع شده است و حدود 500 سال قدمت دارد.

خانه فردوسی

این خانه در دهکده پاج ، در 15 کیلومتری شمال شرقی مشهد واقع شده است.  دیوارها از آجر ، گل و خشت ساخته شده است. تاریخ ساخت آن مشخص نیست.

جاذبه های طبیعی مشهد

در اینجا لیستی از جاذبه های طبیعی مشهد آورده شده است:

غار مغان مشهد

این غار در 35 کیلومتری مشهد و جنوب روستای مغان واقع شده است. این غار دارای دو دهانه است و اثاری طبیعی از استالاگمیت و استالاگتیت وجود دارد. غار چندین چاه دارد.

دره هفت حوض
این دره در 16 کیلومتری مشهد یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی مشهد که در دل کوه های خلج جای گرفته است. و بالغ بر 570 هکتاری وسعت دارد.

پارک کوه سنگی مشهد

این منطقه از مرکز شهر 8 کیلومتر فاصله دارد. منطقه کوهسنگی منطقه ای کوهستانی با کوه های صخره ای است که برای کوهنوردی و لذت بردن از طبیعت بکرش بسیاری از مردم رو به خود می کشاند.

باغ گیاهشناسی مشهد

این باغ در خارج از شهر مشهد واقع شده است. اما دسترسی به آن مترو امکان پذیر است. گل های رز ، گیاهان دارویی و باغ های میوه بخشی از جاذبه های پارک هستند.

باغ وکیل آباد

باغ یا پارک وکیل آباد از تفرجگاه های قدیمی و زیبای مشهد است که در در جنوب غربی مشهد و انتهای بلوار وکیل اباد واقع شده و با بلوار عریض و زیبای وکیل آباد به میدان آزادی مرتبط  است و یکی از تفرج گاه های مردم مشهد است.

آبشار ارتکند 

آبشار ارتکند در جاده کلات نادری و حدود چهل کیلومتر مانده به شهرستان کلات، در منطقه جنوب غربی روستای قطعه نو کلات، واقع شده است. این آبشار در فاصله 159 کیلومتری مشهد واقع شده است.

غار دره آل

این غار در روستایی به همین نام واقع شده است. روستای آل دست نخورده است و با درختان و نهرهای زیبا یک جاذبه طبیعی است. غار دره آل در ۴۵ کيلومتري شمال شرق مشهد در مسير راه کلات نادري واقع شده است.

شرایط ثبت نام تور مشهد


رزرو اولیه با واریز پیش پرداخت به شماره کارت زیر انجام می گیرد. توجه داشته باشید که رزرو اولیه به منزله ثبت قطعی تور نمی باشد و در صورت تغییر شرایط برنامه از سوی هر دو طرف شرایط سفر مجددا بررسی خواهد شد.
شماره کارت:   6104337803416971
به نام:  پریسا سعیدی
بانک:  ملت

لطفاً پس از واریز وجه با شماره تلفن 88773540 - 021 تماس گرفته و شماره فیش واریزی را اعلام فرمایید و یا شماره پیگیری را به همین شماره فکس نمایید. پس از واریز وجه تور و ثبت نام قطعی توسط همسفران، به صورت خودکار یک نسخه از قرارداد تور در دفتر تهیه و بایگانی می گردد، در صورت نیاز، مسافر یا نماینده مسافران می تواند با مراجعه به دفتر آن را دریافت کند.

توضیحات تور مشهد


- همراه داشتن کارت شناسایی الزامی می باشد.
- در خصوص زوجین همراه داشتن شناسنامه ضروری است.
- قیمت های اعلام شده به «تومان» و برای «هر نفر» می باشد.
- برنامه های اعلام شده با توجه به شرایط آب و هوایی و سایر عوامل محیطی یا فنی قابل جابجایی است.
- قرارداد و کلیه مدارک مورد نیاز اعم از بلیط، تائیدیه هتل و... به صورت ایمیل برای همسفران ارسال خواهد شد.
- لطفا با دقت کامل خدمات تور را مطالعه نموده و در مورد هرگونه ابهام از تورکده دیگر اطلاعات لازم را دریافت نمائید.
- در صورت انصراف از صدور، جریمه کنسلی طبق شرایط مندرج در قرارداد رسمی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری محاسبه خواهد شد. برای مشاهده قوانین و شرایط کنسلی تور یا پرواز اینجا را کلیک کنید.