جاذبه های گردشگری شیراز

شیراز شهری است که بر پایه تاریخ و شعر بنا گردیده است، به شکلی که به پایتخت فرهنگی ایران تبدیل شده است. میتوان گفت 99 درصد از گردشگران که به ایران سفر میکنند علاقه مند به بازدید از شهر شیراز می باشند. به حق شیراز باید در فهرست اماکن بازدیدی هر گردشگری باشد.

خوشا شیراز و وضع بی​مثالش                خداوندا نگه دار از زوالش

حافظ شیرازی شاعر قرن 14 و از اهالی شیراز ابیات بسیاری را در وصف زیبایی و شکوه شیراز در دیوان خود نوشته است. این شاعر و عارف بزرگوار از سرمایه های فرهنگی ایران عزیزمان می باشد. شیراز شهری است که بر پایه تاریخ و شعر بنا گردیده است، به شکلی که به پایتخت فرهنگی ایران تبدیل شده است. میتوان گفت 99 درصد از گردشگران که به ایران سفر میکنند علاقه مند به بازدید از شهر شیراز می باشند. به حق شیراز باید در فهرست اماکن بازدیدی هر گردشگری باشد. در ادامه با تورکده همراه باشید تا ده مقصد پر بازدید شیراز را به شما معرفی کنیم.

ارگ کریمخانی

مجموعه زند وکیل

مجموعه زند شامل ارگ، حمام، مسجد و بازار سنتی است. موقعیت مکانی این مجموعه در مرکز شیراز و در خیابان زند در میان قدیمی ترین خیابان های شیراز و نزدیک ترین و بهترین هتل ها از این شهرستان واقع شده است. ساختمان ارگ کریم خان یا کریم خانی از خارج شبیه به قلعه های قرون وسطی است و از داخل با ساختمان های ایرانی حیاط و حوض و گچ بری های سنتی ساخته شده است. این ساختمان در سلسله زندیه و توسط کریم خان که یکی از پادشاهان عادل این سلسله بود ساخته شده است. در یکی از اتاق ها شما مجسمه شاه و مردم دیگر را مشاهده میکنید که گرد او جمع شده اند و این خود بازگو کننده نوع دوران پادشاهی اوست.

حمام کریم خان

این حمام یکی از حمام های سنتی ایران است که به موزه تبدیل شده است. این حمام پر است از مجسمه هایی که حکایت آن روزگاران را برای شما بازگو میکند و با فرهنگ ایرانی و مردم آن زمان آشنا می سازد.

مسجد وکیل

مسجد وکیل

اماکن مذهبی و عبادتگاه ها با طراحی فوق العاده زیبا نشان دهنده هنر ایرانی است. ایوان دادگاه با کاشی کاری هفت رنگ تزیین شده است و شما می توانید عکس های بی نظیری را تهیه کنید.

بازار سنتی وکیل

در گذشته این بازار، بازار اصلی و مرکزی شیراز بوده است و امروزه به مکانی برای تجمعات جوانان برای خرید تبدیل شده است و هنوز همان محیط سنتی و قدیمی خود را حفظ کرده است. این بازار دارای مغازه های قدیمی برای خرید انواع فرش، ادویه جات، ترشی جات، و صنایع دستی مس فارسی و عتیقه جات است.

ورودی این سایت در حدود 7 دلار برای بازدید کنندگان خارجی است و ساعت بازدید همه روزه از 8:00 صبح تا 6:00 عصر می باشد ولی بازار تا ساعت 8:00 شب همچنان باز است.

حافظیه

آرامگاه حافظ

شمس الدین محمد، معروف به حافظ (1315-1390 میلادی)، کتاب معروف او دیوان (یک مجموعه از شعر) است. امروزه او یکی از محبوب ترین شاعر های ایران است. غزل های او بیشتر از ابراز عشق، معنویت، اعتراض بوده است کار او برای تمام ایرانی ها بسیار مهم بوده است. بسیاری از اشعار او بین مردم به صورت ضرب المثل نقل می شود. بسیاری از آهنگسازان با الهام از شعر های حافظ آهنگسازی میکنند و بسیاری از سروده های او را خوانندگان اصیل ایرانی در ترانه های خود زمزمه میکنند. امروزه از کتاب دیوان حافظ برای پیشبینی و گرفتن فال استفاده میشود، در زمان های خاص مثل نوروز و یا شب یلدا دور هم جمع می شوند و به صورت اتفاقی یکی از اشعار کتاب را باز کرده و میخوانند و بر این باور هستند که شعر منطبق بر آینده آنهاست. آرامگاه حافظ یکی از جاذبه های مهم توریستی در نظر گرفته می شود. بسیاری از شاعران به نام دنیا مثل گوته و نیچه با الهام گرفتن از اشعار حافظ به سرودن شعر می پرداختند. بسیاری از مردم سراسر دنیا به اشعار حافظ معتقد هستند. این آرامگاه در میان باغی بسیار دلنشین در شمال شرقی شیراز واقع شده است و معماری سنتی ایرانی آن بسیار دلنواز است. در کنار این آرامگاه چایخانه های سنتی نیز قرار گرفته است که می تواند انتخاب خوبی برای شما باشد. برای بازدید از یان آرامگاه از 8:00 صبح تا 9 شب فرصت دارید و ورودیه آن برای بازدید کنندگان خارجی در حدود 7 دلار می باشد.

آرامگاه سعدی

سعدی شاعر قرن 13 هجری یکی از پر آوازه ترین شاعر های شیراز بوده است. این آرامگاه نیز خلوتر از حافظیه نیست و بازدید از آن را حتما به شما توصیه میکنیم. آرامگاه سعدی در باغی پر از گل رز و درختان سرو واقع شده است.

مسجد نصیر الملک

در فرهنگ عامه باتوجه به نوع طاراحی و استفاده از کاشی های صورتی این مسجد به مسجد صورتی مشهور است. از زیبایی های این مسجد پنجره های رنگی آن است که در هنگامه صبح یک بازی رنگی باشکوهی را در داخل مسجد ایجاد میکند. از دیگر زیبایی های این مسجد میتوان به ستون های زیبا و حکاکی شده به نقوش اشاره کرد. این مسجد مکان جالبی برای عکاسان می باشد. این مسجد در دروران قاجار در سال 1888 تکمیل شده است.

شاهچراغ

آرامگاه شاهچراغ

شاهچراغ ( پادشاه نور) آرامگاه دو تن از برادران شهید امام هشتم ما شعیان است. اگر چه این دو عزیز در قرن 9 به شهادت رسیدن اما، در عصر قاجار آرامگاه آنان توسعه زیادی یافت. حیاط مرکزی دارای آبنما و ساختمان اصلی کاشی کاری آبی شده و فضای داخلی آینه کاری بی نظیر و خیره کننده ای دارد و این ویژگی ها این مسجد را به یکی از زیباترین مساجد شیراز تبدیل کرده است.

باغ ارم

باغ ارم

این یک باغ تاریخی در شیراز است و نمایی از بهشت را با سروان سر به فلک کشیده برای انسان تداعی میکند.در میان این باغ ساختمانی با شکوه که دارای یک سالن تزیین شده با آینه استخری با کاشی های زیبا و اشعار حافظ قررار دارد. این باغ نیز در زمان قاجار و توسط یک معمار محلی به نام حاجی محمد حسن طراحی و ساخته شده است. محل قرارگیری آن در شمال رودخانه خوش و درست در مقابل دانشگاه واقع شده است. بازدید برای عموم مردم از ساعت 9:00 صبح تا 6:00 عصر و ورودیه برای بازدید کنندگان خارجی در حدود 7 دلار می باشد.

تخت جمشید

تخت جمشید یا پرسپولیس

این مجموعه با شکوه در ده کیلومتری شمال مرودشت و 57 کیلومتری شیراز واقع شده است. و نمادی با شکوه برای به رخ کشیدن امپراطوری هخامنشیان بیش از 2500 سال پیش بوده است. این مجموعه متعلق به تاریخ همه مردم در سراسر جهان است. از بقایای به جا مانده از این بنا عمر آن را به بیش از 515 سال قبل از میلاد تخمین میزنند. در مکان برای برگزاری جشن های آیینی مثل نوروز و امثال آن استفاده میشده است. این بنا نشان دهنده اوج دستاوردهای سیاسی و معماری ایران باستان است. برای بازدید از این مکان یک روز مجزا را اختصاص دهید چرا که بازدید از این همه عظمت و شکوه ساعت ها به خواهد انجامید.

پاسارگاد

پاسارگاد

در برنامه خارج از شهر خود حتما بازدید از مجموعه پاسارگاد را نیز قرار دهید. در 50 کیلومتری شمال شیراز مجموعه ای دیگر از شکوه هخامنشیان را خواهید دید. مکانی که در آن مقبره بنیانگذار امپراطوری هخامنشی را خواهید دید.

نقش رستم و نقش رجب

در نزدیکی مجموعه پرسپولیس نقش برجسته های در کوه وجود دارد که به نقش رستم و نقش رجب مشهور شده اند. در این مجموعه آرامگاه 4 تن از پادشاهان هخامنشی قرار گرفته است. نقش برجسته های مهمی از زمان ساسانیان و بنای کعبه زرتشت و نقش برجسته ویران شده از دوران عیلامیان در این مکان قرار دارد. قدیمی‌ترین نقش موجود در نقش رستم مربوط به دورهٔ عیلام است که نقش دو ایزد و ایزدبانو و شاه و ملکه را به تصویر کشیده بود ولی بعدها در دورهٔ ساسانی، بهرام دوم بخش‌هایی از آن را پاک کرد و نقش خود و درباریانش را به جای آن تراشید

روستای قلات

روستای قلات

اگر برای سفر به شیراز در حال برنامه ریزی هستید بازدید از روستای قلات را از دست ندهید. روستایی در 36 کیلومتری شمال غرب شیراز واقع شده است و چیزی در حدود 45 دقیقه طول میکشد تا از شیراز به این روستا برسید. آب و هوای خوب این مکان را به مکانی بسیار زیبا و راحت تبدیل کرده است. حتی مردم محلی برای گذراندن تعطیلات آخر هفته خود به این مکان زیبا سفر میکنند. این روستا در مکانی کوهستانی واقع شده است و خانه هایی را که روی پله ها ساخته شده اند خواهید یافت. درختان بلند منظره خانه ها پوشانده اند. طبیعیت این روستا واقعا زیباست و زمین های سبز، کوچه های پیچ در پیچ و صدای آبشار نشان از طبیعت بکر این منطقه است و شما را جذب خواهد کرد که از اطراف این روستا نیز بازدید نمایید. در حالی که از کوچه های این روستا گذر میکنید این حس به شما دست می دهد که شما اولین نفر هستید که از این کوچه گذر میکنید و در هر پیچ شما شاهد نمادهایی از گذشته خواهید بود کلیساهای قدیمی، کارخانه تولید آب و صنایع دستی مانند سبد و کفش خواهید بود. در این روستا میتوانید از چای و غذای ایرانی نیز بهرمند شوید.

دو خوراکی مخصوص شیراز

فالوده شیراز

فالوده شیرازی یک نوع دسر سرد ایرانی است که شما می توانید بهترین آن را در شیراز پیدا کنید. این دسر با شربت آلبالو و آبلیمو ترش سرو می شود. این دسر از نشاسته ذرت مخلوط که مانند رشته های ماکارانی درست شده است در یک شربت نیمه منجمد تهیه می کنند. یکی از بهترین مغازه های عرضه کننده این دسر در فروشگاه های پشت ارگ کریم خان واقع شده اند در حدود 1 دلار تهیه کنید.

کلم پلو

کلم پلو یک نوع غذای خوشمزه ایرانی است که از ترکیب کلم، برنج و گوشت تهیه می شود. خوردن این غذا را در شیراز فراموش نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *