رم، تمدنی که گویای خودش است

رُم پایتخت کشور ایتالیا، بزرگترین و پرجمعیت‌ترین شهر این کشور با ۲۶۴۹۷۲۴ سکنه و همچنین مرکز ناحیهٔ لاتزیو می‌باشد. هم چنین رم با مساحت ۱۳۶۲۸۷ کیلومتر مربع، وسیع ترین شهرداری ایتالیا به حساب میاید.

رم، تمدنی که گویای خودش است

عظمت رم را در هر لحظه بودن در این شهر تاریخی احساس می کنی! چشمانت را حتی برای نکات کوچک رم گردی گشوده و هشیار نگاه دار تا مطمئن باشی بیشترین لذت را از این شهر باستانی می بری! بهترین شیوه برای دیدن رم باستان، قدم زدن است. آن روش منظم حمل و نقل شهری که در پاریس و لندن جریان دارد، در رم به کارت نمی آید و به حمل و نقل شهری هم اعتمادی نیست. اگر هوا خوب و مساعد بود به سمت یادمان های رم باستان قدم بگذار! عطر معطر نانوایی ها را حس خواهی کرد همین طور هنر های دستی و چرم های مشهور ایتالیایی را در فروشگاه های ریز و درشت خواهی یافت. ( پانتئوم) یکی از دیدنی های به یاد ماندنی رم است هر چقدر ( کلوسئوم) و یا ( فروم) در رم نیاز به راهنمای تور دارد تا جزئیات ویرانه ها را برایت تشریح کنند، بخش های بسیاری از پانتئوم به مدت 2000 سال است که استوار و بی نظیر در زیر باران و باد و آفتاب استوار مانده و خود گویای خودش است. کافی است تصور کنی میلیون ها انسان در 2000 سال گذسته در سطح با شکوه آن قدم زده اند. اگر کتاب تاریخ شما را خمیازه وا می دارد گام نهادن در پانتئوم به شما انرژی دوباره در تاریخ می بخشد. به دلیل سلامت پانتئوم به شما انرژی دوباره در تاریخ می بخشد. به دلیل سلامت پانتئوم به شما توصیه می کنم که این جا را پیش از کلوسئوم و فروم ببینی زیرا بسیاری از ظرافت های معماری رومی قابل مشاهده آن در دو اثر دیگر از میان رفته اند.

کلاسئوم رم زمانی گنجایش 50 هزار نفر را داشت. مردمانی که برای دیدن مسابقات توحش، خون ریزی از گوشه و کنار ایتالیا، گرد آن جمع می شدند و از لذت دیدن مرگ گلادیاتورها و نبرد آنان با حیوانات وحشی همهمه سر می دادند! حالا بازمانده های فرهنگ توحش و این مکان خوف انگیز، روزانه بین 17 تا 19 هزار نفر گردشگر را به دیدن 17 تا 19 هزار نفر گردشگر را به دیدن کلسئوم رم می کشاند. این نبرد خونین مورد علاقه و توجه شهریاران و رومیان بود. اما دیدار از واتیکان در رم حس و حال دیگری دارد گویا تمام نبوغ و هنرمندی بشر یک جا در واتیکان – تنها کشوری که در قلب شهر رم قرار دارد – جمع شده است. جایی که مامن کلیسای کاتولیک جهان بوده است. شاهکارهای میکلانژ و آثار ارزشمند موزه واتیکان و همچنین پاپ های مومیایی شده در صندوق های شیشه ای شما را از زیبایی ایمان فراوان که در هنرمندی بشر نمودی عینی یافته، به حیرت وامی دارد. هر چند رم به تمامی یک گالری هنری است اما موزه کاپیتول برای علاقه مندان به هنر های کلاسیک چیز دیگری است. موزه کاپیتول را قدیمی ترین گنجینه جهان می دانند که در سال 1471 پاپ سیکستوس پنجم چند قطعه برنز را به آن اهدا کرد و حالا آثار ارزنده کلاسیک جهان در آن قابل مشاهده است. رم از آن شهر هایی است که برای بازدید از آن یک هفته وقت لازم داری! در نظر داشته باش که دیدن واتیکان خود یک روز تمام زمان نیاز دارد.

جالب این است که دیدنی های تاریخی و شگفت انگیز رم، اتفاقا به بودجه زیادی هم نیاز ندارد و بسیاری از موزه ها و یادمان های باستانی و حیرت انگیز رم و کلیساهای سرشار از هنر، رایگان پذیرای گردشگران هستند. از جمله این آثار برج پیتزا و پارک ها هستند که بیشترین آموزش و دانش را برای شما به ارمغان خواهد آورد. به رم رفتید سری به چشمه تراوی trevi  بزنید. بر اساس افسانه ای هر کسی از پشت شانه ای سکه ای را به درون آن بیاندازید دوباره به رم باز خواهد گشت. شما و هزاران نفر روزانه به طور متوسط بر اساس چنین باوری 3000 یورو به آب های تراوی می سپارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *