قطاب یزد ثبت ملی شد

قُطّاب از جمله شیرینی‌های معروف و یکی از سوغات مهم یزد به شمار می‌رود.این محصول به دلیل وجود مغز بادام و هل، ارزش غذایی مناسبی دارد و طعم بسیار عالی قطاب، آن را از دیگر شیرینی‌ها متمایز کرده است.

محسن ذاکری‌نیا، معاون اداره کل میراث فرهنگی یزد ضمن اعلام این خبر، اظهار کرد: قُطّاب از جمله شیرینی‌های معروف و یکی از سوغات مهم یزد به شمار می‌رود.این محصول به دلیل وجود مغز بادام و هل، ارزش غذایی مناسبی دارد و طعم بسیار عالی قطاب، آن را از دیگر شیرینی‌ها متمایز کرده است.
ذاکری‌نیا خاطرنشان کرد: قطاب یکی از شیرینی های شهر یزد است که به عنوان یک محصول اقتصادی با بازدهی نسبتاً زیادی مطرح است و هزاران نفر در زمینه این محصول امرار معاش می‌کنند.
معاون اداره کل میراث فرهنگی استان ادامه داد: از طرفی باتوجه به این که قطاب از شیرینی‌های بادوام در برابر هوای آزاد به حساب می‌آید، بیشتر در مراسم جشن و شادی و دید و بازدیدهای زیارتی مورد استفاده قرار می‌گیرد و البته پررنگ بودن آن در بخش سوغات یزد از دیگر ویژگی‌های آن است.
این مقام مسئول در خصوص تاریخچه این شیرینی نیز تصریح کرد: اگر چه تاریخچه تولید شیرینی به قبل از اسلام باز می‌گردد و قطعاً یزد نیز به عنوان یکی از مراکز مهم جمعیتی فلات ایران از این تاریخ بی‌بهره نبوده ولی مستندات موجود در خصوص این شیرینی کم نظیر یزدی مربوط به اواخر قاجار است.
تاکنون 47 پرونده در حوزه ثبت آثار ناملموس در استان یزد به ثبت رسیده و استان یزد از نظر تعداد پرونده‌های ثبت ناملموس در سال 94، رتبه اول را در سطح کشور کسب کرده است.

منبع: ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *