یزد سال آینده به یونسکو می رود

مسئول تدوین پرونده‌های جهانی ایران اعلام کرد: ایران در چهل و یکمین اجلاس یونسکو، «شهرتاریخی یزد» را سال آینده به یونسکو می‌برد.

مسئول تدوین پرونده‌های جهانی ایران اعلام کرد: ایران در چهل و یکمین اجلاس یونسکو، «شهرتاریخی یزد» را سال آینده به یونسکو می‌برد.
«محمد حسن طالبیان» با تاکید بر قطعی بودن پرونده شهر تاریخی یزد برای حضور در چهل و یکمین اجلاس یونسکو به عنوان پرونده تاریخی – فرهنگی ایران اظهار کرد: خوشبختانه این شهر تاریخی از وضعیت مناسبی برخوردار است و قصد داریم یزد را به عنوان نخستین شهر تاریخی کشور در فهرست میراث جهانی‌ یونسکو به ثبت برسانیم.

او تاکید کرد: پرونده شهر تاریخی‌ یزد یک پرونده پیچیده است که بحث مدیریت، دستگاه‌ها و مردم را نیز در دستور کار خود دارد.
طالبیان همچنین با اشاره به در دست بررسی بودن پرونده‌ی «هیرکانی» اظهار کرد: در صورتی که کشور جمهوری آذربایجان به تعهدات خود عمل کند، می‌توانیم این اثر را مطرح کنیم.
وی به بررسی و مطالعه پرونده «ارسباران» اشاره کرد که باید به پرونده «راه ابریشم» اضافه شود و نیاز به سهمیه‌ای ندارد و تاکید کرد: مجموعه «ساسانی فیروزآباد بیشاپور» نیز در دستور کار است و اکنون در حال ویراستاری این پرونده هستیم.
او اضافه کرد: این پرونده‌ها قبل از ماه فوریه با حضور کارشناسان روی میز قرار می‌گیرد تا بررسی کنیم کدام پرونده‌ها برای سال آینده به یونسکو فرستاده شوند.
شهر “کراکوف” لهستان میزبان چهل‌ویکمین اجلاس میراث جهانی یونسکو در جولای سال 2017 خواهد بود.
در چهلمین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو در استانبول دو پرونده “قنات‌های ایرانی” و “کویر لوت” در فهرست میراث جهانی به ثبت رسیدند.
منبع : ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *